Član 11. Ugovora o Evropskoj uniji definiše pravo građanske inicijative a član 24. Ugovora o funkcionisanju EU navodi opšta načela za propis EU-a kojim se definišu praktični uslovi i procedure Evropske građanske inicijative (ECI).
Naime, član 11 propisuje da institucije građanima i predstavničkim udruženjima na odgovarajući način omogućava da objave i javno razmijene svoje stavove u svim područjima djelovanja Unije, i da institucije održavaju otvoren, transparentan i redovan dijalog s predstavničkim udruženjima i civilnim društvom. Evropska komisija obavlja šira savjetovanja sa zainteresiranim strankama kako bi osigurala koherentno i transparentno djelovanje Unije.
Propisano je da najmanje jedan million građana, državljana znatnog broja država članica, može na svoju inicijativu pozvati Evropsku komisiju da u okviru svojih ovlašćenja podnese odgovarajući predlog o pitanjima za koja građani smatraju da je potreban pravni akt Unije u cilju sprovođenja Ugovora.
Postupci i uslovi koji se zahtijevaju za takvu građansku inicijativu određuju se u skladu s članom 24. Ugovora o funkcionisanju Evropske unije.
Cilj ECI-ja je pozvati Komisiju da podnese predlog u bilo kojem području u kojem ima ovlašćenja predlagati zakonodavstvo.
Praktične procedure i uslovi za ostvarivanje prava na inicijativu propisani su Uredbom (EU) br. 211/2011 o građanskoj inicijativi koja je na snagu stupila 2011. godine. ECI zahtijeva podršku od najmanje milion građana koji dolaze iz najmanje sedam zemalja EU-a. Uredba navodi najmanji broj potpisnika za svaku zemlju EU-a.
Za pokretanje ECI-ja građani moraju osnovati „građanski odbor”. On se mora sastojati od najmanje sedam građana EU-a koji su rezidenti u najmanje sedam od 28 zemalja EU-a.