Komisija je 11. juna objavila „Izvještaj EU-a o plavoj ekonomiji 2020.”, koji sadrži pregled uspješnosti ekonomskih sektora Evropske unije povezanih s okeanima i obalnim okuženjem.
S prihodima od 750 milijardi eura u 2018., plava ekonomija EU u dobrom je stanju. U sektoru plave ekonomije u 2018. radilo je pet miliona ljudi, što je znatno povećanje od 11,6 % u odnosu na prethodnu godinu.
Iako su sektori kao što su obalni i morski turizam te ribarstvo i akvakultura ozbiljno pogođeni pandemijom bolesti COVID-19, plava ekonomija u cjelini ima veliki potencijal za doprinos zelenom oporavku, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
U plavoj ekonomiji Evropske unije u 2018. bilo je zaposleno pet miliona ljudi, što je povećanje od 11,6 % u odnosu na prethodnu godinu. Taj je rast uglavnom ostvaren zahvaljujući sektoru obalnog turizma. Broj radnih mjesta u sektoru energije vjetra na moru povećao se devet puta u periodu kraćem od 10 godina.Ti podaci pokazuju da je plava ekonomija prevladala razorni učinak ekonomske i finansijske krize iz 2008.
Budući da trenutna kriza uzrokovana koronavirusom utiče na sve ekonomske sektore, uključujući plavu ekonomiju, Evropska komisija u ranoj je fazi preduzela snažne mjere za zaštitu ekonomije EU-a, uključujući različite sektore plave ekonomije.
Evropska unija različitim instrumentima podržava plavu ekonomiju. Evropski fond za strateška ulaganja uložio je više od 1,4 milijarde eura u projekte energije vjetra na moru i pružio znatnu podrsku drugim djelovima plave ekonomije, uključujući razvoj luka i čist pomorski promet, navodi se, pored ostalog, u saopštenju Komisije.
U okviru platforme BlueInvest Evropske komisije i Evropskog investicionog fonda osigurana su bespovratna sredstva za nove inovativne preduzetnike u oblasti plave ekonomije u iznosu od 22 miliona eura u 2019. te 20 miliona eura u 2020. Osim toga, 2020. osnovan je novi fond BlueInvest, a Evropska banka za obnovu i razvoj finansira niz projekata plave ekonomije.
Slika: Google Images
Izvor: ec.europa.eu