Evropska komisija objavila nove smjernice za ponuđače iz trećih zemalja na tržištu javne nabavke EU-a
Objavljene Smjernice pružaju praktične savjete za javne naručioce u državama članicama. Smjernice pomažu da se utvrde koji ponuđači iz trećih zemalja imaju osiguran pristup tržištu javne nabavke EU-a. Usmjerene su na sljedeća područja:
Pristup stranim ponuđačima: U pravilima EU-a ne postoji razlika između preduzeća iz EU-a i onih van njega. Međutim, u Smjernicama se objašnjava da je pristup tržištu javne nabavke EU-a zajamčen samo preduzećima iz trećih zemalja s kojima je EU potpisao obavezujuće međunarodne ili bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini koji obuhvataju javnu nabavku. Ostala preduzeća iz trećih zemalja nemaju osiguran pristup tržištima javne nabavke EU-a i mogu se isključiti. Osim toga, u Smjernicama se potvrđuje da države članice i dalje mogu ograničavati pristup svojim tržištima u području odbrane i sigurnosti, navodi se, pored ostaog , u Saopštenju Komisije.
Odbijanje izuzetno niskih ponuda: Pravila EU-a omogućavaju odbijanje ponuda koje se čine neopravdano niskim. Smjernice sadrži kontrolni popis pitanja koja tijela mogu postaviti ponuđačima kako bi im obrazložili cijene.
Javna nabavka na osnovu kvaliteta: Pravilima EU-a javna se tijela podstiču na stratešku javnu nabavku koja je prije svega inovativna, društveno odgovorna i održiva. Tako se izbjegava dodjela ugovora isključivo na osnovu najniže cijene. U Smjernicama su navedeni konkretni primjeri takve strateške nabavke i objašnjeno je kako odrediti i primjenjivati socijalne, ekološke i radne standarde u postupku javne nabavke. Ta se pravila primjenjuju na sve ponude i nezavisno od toga imaju ponuđači poslovni nastan u EU-u.
Praktična pomoć Komisije: U Smjernicama se javna tijela podsjećaju da mogu od Komisije da zatraže procjenu usklađenosti projekta s pravilima EU-a o javnoj nabavci prije preduzimanja važnih koraka, npr. objave poziva na podnošenje ponuda za glavne projektne radove ili potpisivanja međunarodnog sporazuma (tzv. ex ante ocjena). Pomoć može uključivati savjet o ponudama s izuzetno niskim cijenama ili načinu kako sprovesti javnu nabavku koja se temelji na kvalitetu.
Pravila EU-a o javnoj nabavci osmišljena su kako bi se novac poreskih obveznika utrošio na što bolji način, a za to je potrebno osigurati da se ugovori o javnoj nabavci dodjeljuju na osnovu transparentnih, nediskriminirajućih i konkurentskih postupaka javne nabavke, navodi se u Saopštenju Komisije.
Do 18. aprila 2016. zemlje EU morale su u nacionalno zakonodavstvo prenesu tri direktive: Direktiva 2014/24 / EU o javnim nabavkama, Direktiva 2014/25 / EU o nabavkama od strane subjekata koji djeluju u sektoru voda, energije, transporta i poštanskih usluga i Direktiva 2014/23 / EU o dodjeli ugovora o koncesiji.
Smjernice za učestovanje ponudača i robe iz trećih zemalja na tržištu javne nabavke EU-a dostupne ovdje .
Izvor: Evropska komisija
Slika: Google Images