Evropska komisija nedavno je predložila sveobuhvatan paket mjera za rješavanje problema loših kredita u Evropi, oslanjajući se na znatan napredak koji je već ostvaren u pogledu smanjenja rizika u bankarskom sektoru.
Dugoročnim mjerama Komisija sprovodi Akcioni plan Savjeta za rješavanje visokih udjela loših kredita u Evropi i sprečavanje njihovog mogućeg nagomilavanja u budućnosti. Mjere se baziraju na tekućim naporima država članica, nadzornih tijela, kreditnih institucija i EU-a zahvaljujući kojima su zadnjih godina smanjeni udjeli loših kredita u bankama i zemljama EU-a.
Takođe, Komisija je predstavila i svoj drugi Izvještaj o napretku u smanjenju loših kredita u Evropi, koje pokazuje da se udio loših kredita nastavlja smanjivati.
U navedenom paketu utvrđuje se sveobuhvatan pristup koji uključuje kombinaciju komplementarnih mjera politike koje su usmjerene na četiri ključna područja:
- osigurati da banke odvajaju sredstva za pokriće rizika povezanih s budućim odobrenim kreditima koji mogu postati loši krediti
- podstaknuti razvoj sekundarnih tržišta na kojima banke mogu sprodati svoje loše kredite pružaocima usluga servisiranja kredita i ulagateljima
- olakšati povrat duga, kao dopuna predlogu o insolventnosti i restrukturiranju poslovanja koji je iznesen u novembru 2016.
- osigurati državama članicama koje to žele pomoć pri restrukturiranju banaka, u obliku neobvezujućih smjernica – nacrta za uspostavljanje društava za upravljanje imovinom koja se bave lošim kreditima ili drugih mjera za rješavanje problema loših kredita.
Konkretno, predlozi ukljućuju sljedeće glavne elemente:
- Osigurati da banke imaju dostatno pokriće gubitaka u slučaju budućih loših kredita
- Omogućiti ubrzanu vansudsku naplatu kredita osiguranih kolateralom
- Dodatno razviti sekundarna tržišta za loše kredite
- Tehnički nacrt za uspostavljanje nacionalnih društava za upravljanje imovinom
Nacrt sadrži neobvezujuće smjernice koje države članice mogu slijediti pri uspostavljanju nacionalnih društava za upravljanje imovinom, potpuno u skladu s pravilima EU-a o bankama i o državnim pomoćima.
Iako se društva za upravljanje imovinom koja uključuju element državne pomoći u nacrtu navode tek kao vanredno rješenje, pojašnjava se dopušteni oblik društava za upravljanje imovinom koja primaju takvu podržku. U nacrtu se navode i alternativne mjere u pogledu imovine umanjene vrijednosti.
Predlaže se niz zajedničkih načela koja se odnose na uspostavljanju i rad društava za upravljanje imovinom te na njihovo upravljanje. Nacrt se oslanja na iskustvo i najbolju praksu društava za upravljanje imovinom koja su već uspostavljena u državama članicama.
Rizici u bankarskom sektoru EU-a zadnjih su se godina znatno smanjili. Banke koje su pod nadzorom Evropske centralne banke prikupile su od 2014. dodatni kapital u iznosu od 234 milijarde EUR i imaju znatno veći zaštitni sloj likvidnosti. To je postignuto zahvaljujući već donesenim bitnim regulatornim mjerama, koje će se dodatno ojačati paketom mjera za smanjenje rizika u bankarskom sektoru, koji je Komisija predložila u oktobru 2016.
Iako je ostvaren znatan napredak, loši krediti i dalje su jedan od glavnih preostalih rizika u evropskom bankarskom sistemu.
Ovi predlozi Evropske komisije nastavljaju se na Akcioni plan za smanjenje loših kredita, koji su evropski ministri finansija dogovorili u julu 2017.
U Komunikaciji Komisije o dovršetku bankarske unije (objavljenoj u oktobru 2017.) i Prvom izvještaju o napretku (objavljenom 18. januaru 2018.) Komisija se obavezala da će djelotvorno sprovoditi one elemente Akcinog plana za koje je nadležna.
Više informacija ovdje
Izvor: https://ec.europa.eu/
Slika: Google Images