Evropska komisija je nedavno predstavila Akcioni plan za povećanje efikasnosti , transparentnosti i pravne sigurnosti u izradi harmonizovanih standarda za potpuno funkcionalno jedinstveno tržište.
Veličina papira A4, vazdušni jastuci i tehnologija 5G – sve to obuhvata standard. Najvećim dijelom su utvrđeni dobrovoljno i na inicijativu industrije, a zahvaljujući njima smanjuju se troškovi, promovišu inovacije i osigurava interoperabilnost različitih uređaja i usluga te se preduzećima olakšava ulazak na razna tržišta.
Evropska unija ima harmonizovane standarde u raznim oblastima, kao što su hemijski proizvodi, građevinski proizvodi, kozmetika, bezbjednost igračaka, medicinski proizvodi i ambalaža. Mjere koje su predstavljene odgovor je Komisije na zahtjeve zainteresovanih strana kako bi osigurali da evropski sistem standardizacije može da se nosi sa izazovima koji donose brzi razvoj tehnologije i novih ekonomskih trendova i modela rasta i istovremeno podstiču sinergiju s međunarodnim i svjetskim standardima.
Evropskim standardima zamjenjuju se potencijalno neusklađeni nacionalni standardi u svim državama članicama Unije, čime se korisnicima tih istandarda olakšava ulazak na jedinstveno tržište. Standardi na taj način doprinose neprestanom produbljivanju jedinstvenog tržišta. Evropska unija promoviše harmonizaciju evropskih i međunarodnih standarda te tako izvozi najbolje prakse i pojačava sinergije u globalnim lancima vrijednosti. Time se pojačavaju trgovinski tokovi i povećavaju mogućnosti za proširenje poslovanja evropskih preduzeća.
Harmonizovani standard je evropski standard proizveden na zahtjev Evropske komisije od strane priznate evropske organizacije za standardizaciju. Ti standardi postaju dio zakonodavstva EU-a, a za proizvođače na cijelom jedinstvenom tržištu koji ih upotrebljavaju pretpostavlja se da poštuju zahtjeve iz zakonodavstva EU-a. Zahvaljujući tome korisnici imaju znatnu pravnu sigurnost, a mala i srednja preduzeća proizvode koji su u skladu sa zakonodavstvom EU-a na tržište mogu stavljati bez dodatnih troškova.
Evropski sistem standardizacije zasniva se na javno-privatnom partnerstvu između Komisije i zajednice standardizacije. Uredbom o standardizaciji , koja je na snagu stupila 2013., uvedena je nova podjela uloga i odgovornosti za učesnike u tom sistemu. Osim toga, njome je osiguran pouzdan okvir za zahtjeve koji se odnose na uključivost, kojim je omogućeno da se u postupku standardizacije u obzir uzmu interesi malih i srednjih preduzeća te potrošača i radnika, kao i interesi povezani s životnom sredinom.
Za ocjenjivanje evropskih harmonizovanih standara odgovorna je Evropska komisija. Saznajte više ovdje.
Izvor: https://ec.europa.eu/
Slika: Google Images