Savjet EU je 18. juna 2019. donio Direktivu (EU) 2019/997 o uspostavljanju privremene putne isprave EU-a i stavljanju van snage Odluke 96/409/ZVSP , kojom se pojednostavnjuju formalnosti za građane EU-a bez predstavništva u trećim zemljama čiji je pasoš ili putna isprava izgubljena, ukradena ili uništena kako bi se osiguralo da im druga država članica pruži privremenu putnu ispravu s kojom mogu putovati kući. Ovom se direktivom građanima EU-a bez predstavništva omogućava da lakše i efikasnije iskoriste svoje pravo na konzularnu zaštitu.
Direktivom se ,takođe, nastoji obezbijediti dosljednost između posebnih uslova i postupaka za izdavanje privremenih putnih isprava EU-a i opštih pravila o mjerama koordinacije i saradnje za olakšavanje pružanja konzularne zaštite građanima EU-a bez predstavništva u trećim zemljama.
Privremena putna isprava EU-a („PPI EU-a”) u smislu ove direktive, putna je isprava koju država članica izdaje građaninu bez predstavniotva u trećoj zemlji za jedno putovanje u njegovu državu članicu državljanstva ili boravka, kako je građanin zatražio ili, izuzetno, na drugo odredište. Države članice izdaju PPI-ove EU-a građanima bez predstavništva u trećim zemljama čije su pasoši ili putneisprave izgubljene, ukradene ili uništene ili se inače ne mogu pribaviti u razumnom roku, u skladu s utvrđenim postupkom.
Građani bez predstavništva, u skadu sa ovom diretivom, moći će da podnesu zahtjev za izdavanje privremene putne isprave EU-a u ambasadi ili konzulatu bilo koje države članice EU-a. Država članica koja pruža pomoć građaninu zatim s njegovom državom članicom provjerava njegovo državljanstvo i identitet. Ta savjetovanja između država članica trebala bi se sprovesti što je brže moguće, obično u roku od pet dana.
Izdata privremena putna isprava trebala bi da važi tokom perioda potrebnog za putovanje i, osim u izuzetnim okolnostima, najviše 15 kalendarskih dana. Imaće jedinstveni format koji se sastoji od obrasca i naljepnice, sadržaće sve potrebne informacije i ispunjavati visoke tehničke standarde u vezi sa zaštitnim mjerama protiv različitih oblika krivotvorenja.
Direktiva će stupiti na snagu dvadesetog dana od objave, s tim što će Komisija donijeti implementacione akte koji sadrže dodatne tehničke specifikacije za privremene putne isprave EU-a. Države članice imaće dvije godine da donesu te dodatne tehničke specifikacije kao i drugo zakonodavstvo i odredbe potrebne za usklađivanje s direktivom. Početa primjenjiva dogovorenih mjera je 36 mjeseci nakon donošenja tehničkih specifikacija.
Pravila o privremenoj putnoj ispravi EU-a prvi put su donesena 1996. Komisija je 31. maja 2018. podnijela početni predlog za ažuriranje tih pravila. Evropski parlament 16. januara 2019. sa 600 glasova za i 35 protiv usvojio Predlog direktive nakon čega je Savjet EU 18. juna 2019 donio Direktivu (EU) 2019/997 koja je objavljena u Službenom listu Evropske unije L 163 ,od 20. juna 2019.
Integralni test Direktive dostupan ovdje.
Izvor: Savjet EU
Slika: Google Images